wodny park tychy 1

Wodny Park Tychy – nowoczesność i ekologia

Wodny Park Tychy zyskał miano najbardziej innowacyjnego i energooszczędnego Aquaparku w Europie. Odznacza się między innymi niesamowitą elewacją z płyt Rockpanel Chamelen zmieniającą kolory w zależności od warunków atmosferycznych. Dynamiczny eliptyczny budynek nawiązuje do natury oraz pofalowanego jeziora [Więcej na temat idei projektu można przeczytać TUTAJ]. Obiekt został uhonorowany nagrodą pierwszego stopnia w prestiżowym konkursie „Budowa Roku” 2017, a także „Śląską wielką nagrodą budownictwa – 2018” przyznaną przez Śląską Izbę Budownictwa.

Nie bez znaczenia jest także wykorzystanie biogazu pobliskiej oczyszczalni ścieków do wytwarzania energii elektrycznej. Dzięki temu budynek jest w 100% neutralny pod względem zużycia energii. Dodatkowo nadwyżki energii są przekazywane do sieci miejskiej co umożliwia zaopatrzenie ok. 1/7 miasta w bio-energię.

wodny park tychy 2
wodny park tychy 4

Liczne wodne atrakcje

Sam Wodny Park Tychy posiada niezwykle bogaty program z licznymi atrakcjami. Do dyspozycji mamy strefę rekreacyjną przeznaczone dla dzieci i dorosłych – basen o powierzchni 400 m2 z sztucznymi falami, wodospadami, bicze wodne, gejzery i wodną huśtawkę. W strefie sportowej natomiast mamy do dyspozycji basen o długości 25 metrów podzielny na 6 torów do pływania. Tuż obok znajduje się strefa laguny, w której podróżujemy rwąca rzeką. Tutaj czeka nas relaks na leżankach wodnych, masażerach oraz podgrzewanych kamiennych ławach. Dla najmłodszych natomiast przygotowano place zabaw, brodziki, ukrytą grotę skarbów, armatki wodne oraz interaktywne zabawki. Do dyspozycji mamy także niezwykła zjeżdżalnię multimedialną oraz pontonową. Nowością stanowi strefa surfingu gdzie znajdują się urządzenia symulujące fale dostosowane do umiejętności dzieci lub dorosłych.[Link do filmu z otwarcia]

wodny park tychy 5

Wodny Park Tychy i zielone ściany

Idea natury została wprowadzona także do wnętrza aquaparku poprzez zastosowanie kwietników oraz licznych zielonych ścian. Jest to jedyny wodny park w Polsce z największą powierzchnią wewnętrznych wertykalnych ogrodów. Pionowe ogrody zastosowano między innymi na głównym basenie sportowym – gdzie wkomponowano zieleń w falistą formę eliptycznej elewacji. Zielone ściany wprowadzono także w strefie relaksu, saun, masażu oraz przy samej recepcji. Wyzwaniem stanowiło wykonanie pionowego ogrodu na basenie rekreacyjnym, gdzie panele roślinne montowano pod skosem oraz po łuku elewacji schodów. Roślinność została wyposażona w automatyczny system nawadniania oraz w odpowiednie lampy doświetlające umożliwiające przeprowadzanie im fotosyntezy.

wodny park tychy 3

Lokalizacja: Województwo śląskie

Powierzchnia: 350 m2

Zakres projektowy: dobór roślin, system nawadniania, konstrukcja

Firma projektowo-wykonawcza: Greenarte Sp. z o.o.

Rok realizacji: 2018