ewerdin 7
ewerdin 6

Ewerdin – hotel z najwyższą zieloną ścianą w polsce

Ewerdin [link do strony hotelu] jest jednym z najciekawszych hoteli znajdujących się w Świnoujściu. W hotelu znajduje się centrum SPA & wellness z basenem, jacuzzi z solanką, grotą solną, zespołem saun, salą fitness i gabinetami zabiegowymi, a także restauracja na 120 osób. Z lobby, restauracji jak i kawiarni mamy widok na najwyższą wewnętrzną zieloną ścianę w obiekcie hotelowym w Polsce. Pomysł na powstanie wertykalnego ogrodu przechodzącego przez cały hotel powstał spontanicznie. Pierwotnie ściana szczytowa filaru windy miała być pokryta naturalnym kamieniem. Jednak inwestor widząc na etapie budowy potencjał otwartego lobby zdecydował się na realizację wewnętrznego ogrodu.

ewerdin 8
ewerdin 4

Zielona ściana – projekt i realizacja

Zielona ściana o wymiarach – 4 m szerokości i 20 m wysokości widoczna jest z każdego pietra w hotelu. Goście wychodzący z pokoi witani są za każdym piękną zielenią. Największe wrażenie robi widok z dołu przy recepcji oraz z baru znajdującego się na ostatnim piętrze hotelu. W projekcie wykorzystano takie rośliny jak Philodendron cordatum, Epipremnum aureum, Cissus alata, Epipremnum ‘Marble Queen', Epipremnum aureum ‘Neon'. Pasowy układ roślin dodatkowo potęguje efekt zieleni sięgającej nieba. Pielęgnacja tak wysokiej ściany w hotelu wymaga także odpowiedniej organizacji.

Już na etapie realizacji wykonano belkę alpinistyczną rozpięta pomiędzy ścianami pod szklanym daszkiem. Ze względu na brak możliwości zamknięcia obiektu na czas pielęgnacji goście hotelu mają możliwość obserwowania pracy alpinisty podczas przycinania roślin. Wyzwaniem było także odpowiednie zaprojektowanie automatycznego systemu nawadniania w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Dzięki wprowadzaniu korytka odwadniającego w posadce uzyskano także efekt wyrastającej zieleni od samej ziemi.

ewerdin 3
ewerdin 1

Lokalizacja: Województwo zachodniopomorskie

Powierzchnia: 80 m2

Zakres projektowy: dobór roślin, system nawadniania, doświetlanie

Firma projektowo-wykonawcza: Greenarte Sp. z o.o.

Rok realizacji: 2016