Bloki AutoCAD w projektowaniu – 5 powodów, dlaczego warto ich używać

Podoba Ci się ten wpis? Nie czekaj udostępnij dalej.

bloki autocad

Może dla wielu z was być to nie lada zaskoczenie ale bloki CAD są jednym z najważniejszych grup obiektów. Pozwalają one na przyspieszenie projektowania i ułatwiają późniejsze przetwarzanie danych. Jeżeli do tej pory nie stosowałeś bloków w swoich rysunkach, to najlepszy czas aby zacząć. Odkryjesz, że brakowało Ci wiele niesamowitych funkcji jakie daje użycie bloków w programach CAD.

Dla architektów krajobrazu jedną z najważniejszych zalet jest automatyczne zliczanie zaprojektowanych roślin. Architekci wnętrz natomiast mogą tworzyć gotowe zestawienia mebli, okien czy też drzwi.

Bloki AutoCAD jak i innych programów CAD dostępne są w wersjach darmowych i płatnych. Można także tworzyć je samemu i zapisać jako bibliotekę najczęściej stosowanych elementów w projekcie.

Czym jest blok w programach CAD?

Blok CAD to grupa elementów statycznych lub dynamicznych, która traktowana jest jako jeden obiekt. Pozwala to na tworzenie biblioteki najczęściej używanych i powielanych elementów w projekcie jak np. symbole, elementy architektoniczne, mała architektura, rośliny. Należy pamiętać, że blok wstawiony w rysunku stanowi jedynie jego odnośnik. Po zmodyfikowaniu bloku, wszystkie wprowadzone zmiany pojawią się w jego odniesieniach automatycznie.

Dlaczego powinieneś stosować bloki

1. Efektywne projektowanie to oszczędność czasu

Wykorzystanie bloków ułatwia tworzenie projektów i zmniejsza rozmiar zapisanego pliku. Jeżeli do tej pory w projekcie ogrodu rysowałeś rośliny w formie pojedynczych kół – to najwyższy czas zapoznać się z możliwościami bloków cad. Bloki idealnie sprawdzają się do tworzenia elementów, które powielamy dziesiątki razy w projekcie. W zależności od naszych potrzeb mogą być to gatunki roślin, ławeczki, lampy, drzwi, okna, meble. Przy skomplikowanym projekcie dzięki zastosowaniu bloków mamy pewność, że wprowadzone elementy zawsze będą wyglądać spójnie w całym projekcie. Zwłaszcza jeżeli nad rysunkiem pracuje znaczny zespół projektantów.

2. Możliwość modyfikowania bloków

Wyobraź sobie, że projektujesz elewację budynku, na którym znajduje się dziesiątki okien. Może wykonujesz właśnie szczegółowy projekt nasadzeń roślin w ogrodzie. Po spotkaniu klient wprowadził kilka poprawek w wyglądzie detali czy też doborze gatunków. Dzięki zastosowaniu bloków możesz dokonać zmiany w oka mgnieniu w całym projekcie. Modyfikując wstawiony blok, zmieniając kształt linii, dodając nowe elementy – aktualizujesz kilkoma kliknięciami cały rysunek.

bloki autocad edycja

3. Bloki AutoCAD – właściwości dynamiczne

Dodanie właściwości dynamicznych pozwala na modyfikację pojedynczych odnośników samego bloku. W tym przypadku możemy dodać możliwość rozciągania, zmiany kierunku, odbicia lustrzanego itp. Bloki dynamiczne często wykorzystywane są przy projektowaniu rzutów architektonicznych oraz wyposażenia wnętrz. Dla przykładu możemy wykonać blok dynamiczny okna o różnych wielkościach i użyć ten sam blok dla wszystkich projektowanych okien w projekcie. Aktualnie tworzenie bloków dynamicznych możliwe jest jedynie w programie AutoCAD. Związane jest to z zgłoszonym patentem, który wygasa w 2026 roku. Alternatywne programy CAD posiadają jednak możliwość wstawiania utworzonych i zapisanych bloków dynamicznych.

4. Atrybuty i automatyzacja

Zastosowanie atrybutów w blokach umożliwia przypisanie dodatkowych przydatnych informacji. Możemy do bloku dodać nazwę producenta, polską i łacińską nazwę rośliny, nazwę produktu, numery seryjne itp. Następnie dane mogą być zapisane do excela lub do tabeli w samym rysunku. Wykorzystując atrybuty nigdy więcej nie będziesz musiał ręcznie zliczać i podpisywać zaprojektowanych roślin oraz innych elementów w rysunku.

5. Wielkość pliku DWG

Zastosowanie bloków pozwala także na ograniczenie wielkości pliku zapisanego projektu. Złożone bloki, zawierające znaczą ilość elementów zapisane są w pliku jedynie jako odnośnik. Wielokrotne skopiowanie tych samych elementów poza blokiem wymaga od programu CAD zapisanie osobnej informacji do każdej z nich.

bloki

Dla przykładu zastosowanie 5 bloków roślin powielonych w rysunku po zapisaniu pliku zajmują 129 KB. Ten sam rysunek bez zastosowania bloków będzie zajmował 230 KB.

Wyobraź sobie różnice wielkości pliku przy skomplikowanym projekcie zawierającym setki elementów.

Gotowe biblioteki bloków AutoCAD

Poza możliwością tworzenia własnych bloków warto skorzystać z gotowych bibliotek dedykowanych dla poszczególnych branży. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu oraz umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie pracy nad projektem.

A ty już stosujesz bloki w swoich rysunkach? Jeśli nie to mam nadzieję, że Cię przekonałem, że warto. Daj znać w komentarzu.

0 0 votes
Totalna eksplozja smaku

Podoba Ci się ten wpis? Nie czekaj udostępnij dalej.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all Komentarzs