Jaki komputer dla architekta | architekta krajobrazu | architekta wnętrz?

Podoba Ci się ten wpis? Nie czekaj udostępnij dalej.

komputer dla architekta

Szukasz nowego laptopa lub komputera stacjonarnego, który sprosta wyzwaniom projektowym, ale nie wiesz, od czego zacząć? Ten przewodnik pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie pasujące do twojego stylu pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, architektem | architektem krajobrazu | architektem wnętrz, czy rozwijasz się w pokrewnej dyscyplinie – ta strona poprowadzi Cię przez moją metodologię oraz kryteria wyboru.

Oprócz przygotowywania koncepcji technikami tradycyjnymi (ja nadal uwielbiam mój pierwszy pomysł szkicować kredkami na papierze) odpowiedni komputer dla architekta pozwala na efektowną pracę i sprawne przygotowywanie rysunków technicznych oraz fotorealistycznych wizualizacji. Przedstawię także zalecane urządzenia oraz komponenty przydatne podczas procesu projektowania.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze komputera dla architekta?

Przy wyborze sprzętu należy przede wszystkim skupić się na czterech parametrach, które są wskazywane przez wymagania programów graficznych oraz CAD : procesor, pamięć RAM, karta graficzna oraz ilość zajmowanego miejsca na dysku.

Przy zakupie nowego komputera dla architekta warto także zainwestować w parametry odpowiadające rekomendowanym lub większym wymaganiom programów, na których będziemy pracować. Sprzęt zazwyczaj wymieniamy co 5 lat i chcemy aby nasza praca przebiegała bez zbędnych problemów przez cały ten okres.

Komputer dla architekta – MAC czy PC?

Komputer dla architekta – zarówno PC jak i Mac nadają się do pracy projektowej – jednak większość projektantów korzysta z PC.  Przed wyborem ważne jest, by ocenić, czy dane urządzenie ma wszystkie funkcje, których szukasz. Czy jest wymagane instalowanie dodatkowego oprogramowania lub urządzenia peryferyjnego. Aktualnie większość popularnego oprogramowania do projektowania nie jest dostępne na systemie macOS – co wymaga z skorzystania z programowania Boot Camp aby zainstalować dodatkowo system Windows na komputerze Mac. Wiąże się to z podziałem partycji i zmniejszeniu dostępnej przestrzeni na dysku. Ponadto, komputery PC są generalnie tańsze i łatwiejsze do dostosowania i aktualizacji.

Na pewnym etapie rozwoju komputerów utarło się przekonanie, że Mac jest lepszy dla grafików, muzyków, edytorów video – ponieważ wczesne modele radziły sobie lepiej w obsłudze plików graficznych niż komputery PC. Aktualnie ten podział nie ma już znaczenia. Z tego względu projektantów można podzielić na użytkowników systemu Windows oraz miłośników macOS. Wybór systemu operacyjnego wynika bardziej z osobistych preferencji i sposobu pracy nad projektami.

Na czym projektuję?

Osobiście zawsze interesowałem się sprzętem oraz oprogramowaniem i już w liceum razem z znajomymi składaliśmy własne komputery PC. Odpowiedni wybór płyty głównej pozwala na znaczną rozbudowę stanowiska pracy – o większą pamięć czy też w razie potrzeby pojemniejsze dyski. Aktualnie mój PC wyposażony jest w dwa procesory Intel Xeon 2.1 GHz, 32 Gb pamięci RAM, kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1080 oraz 4 dyski o łącznej pojemności 10 TB. Używam także systemu RAID 1, który automatycznie wykonuje kopie zapasową dysku, na którym znajdują się moje projekty. Do projektowania używam także dwóch monitorów o przekątnej 24 cali. Pozwala to na szybszą pracę projektową bez konieczności przełączania się między oknami programów. Komputer składany był w 2016 roku i planuję go rozbudować o mocniejsze procesory oraz kartę graficzną. Biorąc pod uwagę prędkość rozwoju technologii mój komputer to już „staruszek”.

Dysk twardy

Konfigurując zestaw komputerowy musimy zastanowić się nad przeznaczeniem dysków SSD i HDD. Dyski SSD (ang. solid-state driver) są droższe, za to działają dużo szybciej, natomiast dysk HDD (ang. hard disk drive) jest tańszy ale także i wolniejszy. Do pracy projektowej idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie SSD pod instalację systemu operacyjnego oraz programów. Z dysku SSD warto też uruchamiać pliki, na których pracujemy – dzięki czemu będą otwierać i zapisywać się szybciej. Dysk HDD możemy natomiast użyć do przechowywania ostatecznych projektów oraz pozostałych plików (jak zdjęcia, mapy). Aktualnie systemy operacyjne oraz programy graficzne zajmują coraz więcej przestrzeni dyskowej. Z tego względu zakupując dysk SSD polecam minimum 500 GB aby bezstresowo korzystać z oprogramowania. Pracując na laptopie warto także zainwestować w dysk SSD, ponieważ nie zawiera on ruchomych części, dzięki czemu jest bardziej odporny na wstrząsy.

Dyski zewnętrzne i chmura

Jedną z podstawowych dobrych praktyk, którą każdy projektant powinien w sobie wypracować to systematyczne tworzenie kopi zapasowej projektów. Zazwyczaj pierwsza bolesna utrata danych skłania do podjęcia decyzji o tworzeniu backupu. Dlatego staram się szerzyć świadomość na temat korzyści płynących z tworzenia własnej kopi zapasowej danych. Do dyspozycji mamy możliwość kopiowania plików do chmury, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do plików z dowolnego miejsca na świecie. Dobrą metodą jest także przechowywanie kopi zapasowej na dysku zewnętrznym, który zawsze też możemy w razie potrzeby wziąć ze sobą. Ja osobiście używam dwa dyski zewnętrzne SEAGATE EXPANSION 4 GB – jeden dysk jest zawsze pod ręką przy biurku, drugi natomiast jest przy laptopie. Do synchronizacji plików przy pracy w zespole używam także Google Disk oraz Dropboxa.

Poniżej kilka przykładów dysków zewnętrznych wartych polecenia:

WD My Passport 4TB

WD My Passport 4TB USB 3.2 Gen. 1 Czarny

Toshiba Canvio Basics 4TB

Toshiba Canvio Basics 4TB USB 3.2 Gen. 1 Czarny

Pamięć RAM

Pamięć operacyjna RAM (ang. Random Access Memory) służy do obsługiwania procesów zachodzących w czasie teraźniejszym – jak aktywnie działające programy. Wiele programów do projektowania i obróbki grafiki takich jak AutoCAD, Photoshop zaleca minimum 8 GB. Jednak do bezstresowego działania podczas pracy polecam minimum 16 GB. Zwłaszcza jeśli podczas projektowania korzystasz z kilku programów na raz. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę także z tego ile pamięci RAM wykorzystuje twoja przeglądarka. Przeglądanie internetu, zwłaszcza na kilku otwartych zakładkach może przydzielić nawet 4 GB pamięci operacyjnej komputera. Z tego względu im więcej pamięci RAM tym lepiej.

Procesor – CPU

Procesor czyli centralna jednostka obliczeniowa (CPU – ang. Central processing unit) może być postrzegany jako mózg twojego komputera. Wszystkie komponenty takie jak pamięć RAM, karta graficzna pracują na podstawie otrzymanych instrukcji z procesora. Wybór parametrów CPU zależy od zadań jakie chcesz wykonywać na swoim komputerze. Procesory posiadają swa główne parametry:

  1. Częstotliwość pracy – określa liczbę operacji jaką może wykonać procesor podczas jednej sekundy
  2. Ilość rdzeni – określa ilość możliwych do przeprowadzenia procesów w tym samym czasie

Programy typu CAD wykorzystują zazwyczaj tylko jeden rdzeń – z tego względu do wydajniejszej pracy ważniejszy będzie parametr częstotliwości pracy. Do obsługi oprogramowania CAD świetnie sprawdzą się procesory o takowaniu 2.5-2.9 GHz w konfiguracji standardowej. Natomiast podczas modelowania i renderowania preferowany jest procesor wielordzeniowy (rekomendowane 8 rdzeni) , który jest w stanie zapewnić więcej mocy obliczeniowej.

Karta graficzna

Karta graficzna zapewnia możliwość wizualnego komunikowania się z programem do projektowania oraz tworzenia wizualizacji. Dzięki niej na ekranie monitora możesz obsługiwać ikony, paski i narzędzia. Wybierając kartę graficzną zwracamy uwagę na ilość wbudowanej pamięci oraz jej szybkość. Pod pracę w programach CAD rekomendowane są karty o minimum 4 GB GPU oraz przepustowości przynajmniej 100 GB/s. Firma Autodesk zaleca karty z rodziny Nvidia Quadro – posiadające natywny antyalising wygładzające linie. Obecnie wiele programów do renderowania umożliwia także wykorzystanie karty graficznej, przyśpieszając ten proces w porównaniu do sztandarowego CPU. Z tego względu im większa moc obliczeniowa tym lepiej.  Jeśli planujesz wykonywać wizualizacje (Blender, Lumion) warto zainwestować w karty z serii Nvidia RTX.

Monitor

Monitor jest jednym z najbardziej istotnych elementów z punktu widzenia zdrowia oraz ergonomii pracy. To przed nim spędzamy dziesiątki godzin wykonując często prace wymagające znacznego skupienia. Z istotnych parametrów podczas wyboru profesjonalnego monitora to szybki czas reakcji, spora przekątna (proponuję minimum 24 cale), szeroki przekrój dostępnej rozdzielczości oraz szeroki kąt widzenia. Ważnym aspektem jest też realistyczne odwzorowanie kolorów, głęboka czerń oraz możliwość regulacji kontrastu. Warto sprawdzić czy wybrany model posiada funkcję redukcji niebieskiego światła lub technologię Flicker-free pozwalające na ograniczenie męczenia wzroku. Dodatkowo możemy wybrać matową matryce zapobiegającą powstawania odbić i refleksów. Warto zadbać także o różne wejścia sygnału – HDMI, VGA, DVI oraz gniazda USB.

Osobiście polecam także pracę na dwóch monitorach. Poprawia to znacznie komfort pracy oraz przyspiesza proces projektowania. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup laptopa to pomyśl o zainwestowaniu dodatkowo w monitor, który możesz podłączyć i cieszyć się pracą na większym ekranie.

dwa monitory

Tablet dla architekta krajobrazu : jak z niego korzystam?

W moim procesie projektowym tablet nigdy nie zastąpi komputera PC. Nie jest to odpowiednie narzędzie do opracowywania rysunków CAD, modelowania 3D. Jest jednak idealnym rozwiązaniem do szkicowania oraz zadań mobilnych. Jest niezastąpiony do prezentowania inspiracji oraz koncepcji klientom. Sprawdza się także na placu budowy gdzie możemy odwołać się do rysunków i rozwiązywać problemy z wykonawcami w czasie rzeczywistym. Takie wykorzystanie tabletu pozwoliło na większą elastyczność w moim procesie projektowym oraz organizacji pracy.

Laptop dla architekta czy komputer stacjonarny?

Wybór pomiędzy mobilną a stacjonarną maszyną do projektowania zależy głównie od subiektywnych preferencji użytkownika. Ważnym aspektem jest też preferowana forma pracy. Jeśli pracujesz w coworking space lub spotkania często odbywasz u klienta to w twojej pracy lepiej sprawdzi się laptop dla architekta. Laptopy są też dobrym rozwiązaniem dla studentów oraz początkujących projektantów. Natomiast jeśli pracujesz nad skomplikowanymi projektami, wykonujesz wizualizację to zdecydowanie lepiej wybrać komputer stacjonarny.

Zalety dwóch komputerów do projektowania

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić warto posiadać obydwa rozwiązania. Osobiście wolę pracę na moim komputerze stacjonarnym oraz dwóch monitorach. Laptop natomiast zabieram na spotkania do klienta lub jeżeli jestem w biznesowej podróży. Przy takiej konfiguracji warto zainwestować w bardzo dobre parametry komputera stacjonarnego i obniżenie wymagań laptopa, na którym będziesz wykonywać podstawowe prace, gdy jesteś w ruchu.

Warto także pamiętać, że komputery stacjonarne będą miały lepsze parametry techniczne w stosunku do laptopa przy tym samym założonym budżecie. Dodatkowo niewątpliwą zaletą komputera stacjonarnego jest możliwość rozbudowy lub wymiany podzespołów. Programy do projektowania bardzo szybko się rozwijają i może się okazać, że po 5 latach użytkowania zdążysz zaparzyć sobie kawę zanim włączy się twój ulubiony program do projektowania. W takiej sytuacji będziesz mógł wymienić kartę graficzną oraz dodać pamięć RAM. W przypadku laptopa koszt wymiany podzespołów jest znacznie większy lub czasem wręcz niemożliwy. Z tego powodu często zazwyczaj opłaca się kupić nowego laptopa.

Zalecane parametry komputera do projektowania

Podsumowując najważniejsze parametry sprzętowe oraz wymagania programów do projektowania typu CAD oraz 3D można wskazać ogólne zalecenia jakie powinien spełniać komputer dla architekta.

  • System operacyjny: Windows lub macOS (w zależności od preferencji użytkownika)
  • Procesor: 4 lub więcej rdzeniowy o taktowaniu 3GHz lub więcej
  • RAM: 16GB lub więcej
  • Karta graficzna dedykowana (nie poleca się zintegrowanych kart graficznych): minimum 4GB, kompatybilna z OpenGL, najlepiej z serii Nvidia (RTX lub Quadro)
  • Dysk: SSD minimum 512GB lub więcej
  • Monitor: o rozdzielczości co najmniej 1920×1080

Opisane parametry są oparte na rekomendowanych wymaganiach większości programów. Należy się liczyć z tym, że za wskazanymi parametrami kryje się także znaczny początkowy wydatek na sprzęt. Jeśli posiadasz mniejszy budżet możesz obniżyć wskazane parametry – musisz jednak się liczyć z tym, że praca w programach do projektowania może być mniej komfortowa i z czasem będziesz zmuszony do szybszej wymiany sprzętu.

baner sklep

Wymagania podstawowych programów do projektowania architektonicznego oraz ogrodów

Poniżej zebrałem wymagania sprzętowe dla najczęściej używanych programów do projektowania architektonicznego oraz ogrodów. Dodatkowo zebrałem programy używane do obróbki graficznej oraz wizualizacji. Jeżeli planujesz pracować na konkretnym programie, koniecznie sprawdź stronę producenta czy nie zaktualizował wymagań sprzętowych (linki po kliknięciu nazwy programu).

Programy CAD

wdt_ID NAZWA PROGRAMU WYMAGANIA ZALECANE WYMAGANIA MINIMALNE
1

AutoCAD

  • Windows 10 lub nowszy
  • Procesor 3 GHz lub lepszy
  • RAM 16Gb
  • Karta graficzna 4GB z przepustowością 106 GB/s oraz obsługująca DirectX 12
  • 10 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 3840x2160 px z kolorami True Color
  • Windows 10 lub nowszy
  • Procesor: 2.5-2.9 GHz
  • RAM 10GB
  • Karta graficzna z 1GB z przepustowością 29 GB/s oraz obsługująca DirectX 11
  • 10 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px
2

ZwCAD 2023

  • Windows 7 lub nowszy
  • Procesor 3 GHz lub lepszy
  • RAM 16 Gb lub więcej
  • Karta graficzna 4GB pamięci
  • 1 GB wolnego miejsca na dysku ma instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px
  • Windows 7 lub nowszy
  • Procesor: 2 GHz
  • RAM 1GB
  • Karta graficzna z 1GB pamięci
  • 1 GB wolnego miejsca na dysku ma instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1280x800px
3

GstarCAD 2022

  • Windows 10 lub nowszy
  • Procesor 4 rdzeniowy 3 GHz lub lepszy
  • RAM 16 Gb lub więcej
  • GstarCAD nie obsługuje akceleracji graficznej. Dedykowana karta graficzna nie jest wymagana.
  • 25 GB wolnego miejsca na dysku
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px
  • Windows 10 lub nowszy
  • Procesor: 2 rdzeniowy 2 GHz
  • RAM 4GB
  • GstarCAD nie obsługuje akceleracji graficznej. Dedykowana karta graficzna nie jest wymagana.
  • 15 GB wolnego miejsca na dysku
  • Rozdzielczość ekranu 1024 x 768 px

Programy do modelowania 3D

wdt_ID NAZWA PROGRAMU WYMAGANIA ZALECANE WYMAGANIA MINIMALNE
1

SketchUp

Modelowanie i renderowanie

  • Windows 10 lub nowszy
  • Procesor 2GHz lub więcej
  • RAM 8 GB lub więcej
  • 700MB na dysku
  • Karta graficzna kompatybilna z OpenGL min 3.1 i co najmniej 1GB pamięci
  • macOS 10.14 lub nowszy
  • Procesor 2.1 GHz Intel lub więcej
  • RAM 8GB
  • 700MB na dysku
  • Karta graficzna kompatybilna z OpenGL min 3.1 i co najmniej 1GB pamięci
  • Windows 10
  • Procesor 1GHz
  • RAM 4GB
  • 500MB na dysku
  • Karta graficzna kompatybilna z OpenGL min 3.1 i co najmniej 512GB pamięci
  • macOS
  • Procesor 2 GHz
  • RAM 4GB
  • 500MB na dysku
  • Karta graficzna kompatybilna z OpenGL min 3.1 i co najmniej 512GB pamięci
2

Blender

Modelowanie i renderowanie

  • Windows 8.1 i nowszy, macOS 10.13 i nowszy
  • Procesor 8 rdzeniowy 3,9 GHz lub lepszy
  • RAM 32 Gb lub więcej
  • Karta graficzna 8 Gb
  • 300 MB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 2560x1440 px
  • Windows 8.1 i nowszy, macOS 10.13 i nowszy
  • Procesor 4 rdzeniowy 3,9 GHz lub lepszy
  • RAM 8 Gb lub więcej
  • Karta graficzna 2 Gb z OpenGL 4.3
  • 300 MB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px

Programy dla architektów wnętrz

wdt_ID NAZWA PROGRAMU WYMAGANIA ZALECANE WYMAGANIA MINIMALNE
1

Pcon

  • Windows 10 lub nowszy
  • Procesor 4 rdzeniowy (3GHz) lub więcej
  • RAM 16GB
  • Miejsce na dysku: 5 GB
  • Karta graficzna ATI/AMD, Nvidia 4GB lub więcej, Hardware OpenGL 4.5
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080px
  • Mysz z kółkiem
  • Windows 8.1 lub nowszy
  • Procesor 2 rdzeniowy (2GHz) lub więcej
  • RAM 4 GB
  • Miejsce na dysku: 1 GB
  • Karta graficzna ATI/AMD, Nvidia 1GB, Hardware OpenGL 3.3
  • Rozdzielczość ekranu 1280x1024px
  • Mysz z kółkiem
2

CAD Decor PRO

  • Wymagania sugerowane (z modułem Render PRO)
  • Procesor 4 rdzeniowy (3GHz)
  • RAM 16GB
  • Karta Graficzna Nvidia Geforce z pamięcią 4 GB (program nie działa na innych kartach niż Nvidia Geforce)
  • Wymagania sugerowane (bez modułu Render PRO):
  • Procesor co najmniej 2 rdzeniowy
  • RAM 8GB
  • Karta Graficzna Nvidia GeForce (program nie działa na innych kartach niż Nvidia Geforce)

Rendering

wdt_ID NAZWA PROGRAMU WYMAGANIA ZALECANE WYMAGANIA MINIMALNE
1

V-ray

Silnik renderujący

  • Windows 8 lub nowszy oraz MAC OS 10.13+
  • Procesor IntelCore 1 generacji lub kompatybilny z SSE4.2 support (x64)
  • RAM 16GB
  • SketchUp 2017 lub nowszy
  • Wsparcie GPU: Nvidia z najnowszymi sterownikami (wersja 411.31+)
2

Artlantis 2021

  • Intel Core i7 o minimum 4 rdzeniach
  • RAM 16GB
  • System macOS 10.14 lub Windows 10 lub lepszy
  • Karta graficzna co najmniej 2GB pamięci i kompatybilna z OpenGL
3

Lumion

  • Windows 10 i nowszy
  • Procesor 4 rdzeniowy 3,9 GHz lub lepszy
  • RAM 32 Gb lub więcej
  • Karta graficzna 8 Gb
  • 40 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px
  • Połączenie internetowe do aktywacji i weryfikacji członkostwa
  • Windows 10 i nowszy
  • Procesor 4 rdzeniowy 3,9 GHz lub lepszy
  • RAM 16 Gb lub więcej
  • Karta graficzna 4 Gb
  • 40 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px
  • Połączenie internetowe do aktywacji i weryfikacji członkostwa
4

Twinmotion

  • Windows 10 i nowszy
  • Procesor 4 rdzeniowy 3,9 GHz lub lepszy
  • RAM 64 Gb lub więcej
  • Karta graficzna 12 Gb
  • 30 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px
  • Windows 10 i nowszy
  • Procesor 4 rdzeniowy 3,9 GHz lub lepszy
  • RAM 16 Gb lub więcej
  • Karta graficzna 6 Gb
  • 30 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px

Programy dla architektów krajobrazu

wdt_ID NAZWA PROGRAMU WYMAGANIA ZALECANE WYMAGANIA MINIMALNE
1

Realtime Landscape Pro

  • Windows 7 lub nowszy
  • Procesor: 1 GHz lub więcej
  • RAM 1GB lub więcej
  • 30 GB wolnego miejsca na dysku
  • Karta graficzna z 1GB pamięci oraz obsługująca DirectX 11
  • Klawiatura
  • Myszka
2

Gardenphilia DESIGNER

  • Windows 10 lub nowszy
  • Procesor: 2 GHz
  • RAM 8GB lub więcej
  • Karta graficzna z 6GB pamięci
  • Miejsce na dysku - nie podano w specyfikacji
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px
  • Windows 10 lub nowszy
  • Procesor: 2 GHz
  • RAM 8GB
  • Karta graficzna z 2GB pamięci
  • Miejsce na dysku - nie podano w specyfikacji
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px
3

Vectorworks 2022

  • Windows 7 i nowszy, OSX 10.9 i nowszy
  • Procesor 4 rdzeniowy 3 GHz lub lepszy, dla Mac M1 MAX
  • RAM 32 Gb lub więcej
  • Karta graficzna 8 Gb i kompatybilna z OpenGL 4.1
  • 10 GB wolnego miejsca na dysku na instalację

  • Windows 7 i nowszy, OSX 10.9 i nowszy
  • Procesor 4 rdzeniowy 2 GHz lub lepszy, dla Mac M
  • RAM 2 Gb lub więcej
  • Karta graficzna 2 Gb i kompatybilna z OpenGL 2.1
  • 10 GB wolnego miejsca na dysku na instalację

Programy do obróbki grafiki 2D

wdt_ID NAZWA PROGRAMU WYMAGANIA ZALECANE WYMAGANIA MINIMALNE
1

Photoshop

  • Windows 10 i nowszy lub macOS 11
  • Procesor 2 GHz lub lepszy
  • RAM 16 Gb lub więcej
  • Karta graficzna z 4 GB pamięci oraz obsługująca DirectX 12
  • 16 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1920x1080 px
  • Połączenie internetowe do aktywacji i weryfikacji członkostwa
  • Windows 10 i nowszy lub macOS 10.15
  • Procesor 2 GHz lub lepszy
  • RAM 8 Gb lub więcej
  • Karta graficzna z 1,5 GB pamięci oraz obsługująca DirectX 12
  • 4 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1280x800 px
  • Połączenie internetowe do aktywacji i weryfikacji członkostwa
2

Affinity Photo

  • Windows 7 i nowszy
  • Procesor 2 GHz lub lepszy
  • RAM 2 Gb lub więcej
  • Karta graficzna z 2 GB pamięci oraz obsługująca DirectX 10 i akceleracją GPU
  • 1 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
  • Rozdzielczość ekranu 1280x768 px i więcej
3

Krita

  • Windows 8.1 i nowszy, OSX 10.12
  • Procesor 1.6 GHz lub lepszy
  • RAM 2 Gb lub więcej
  • Karta graficzna z obsługująca GPU
  • 300 MB wolnego miejsca na dysku na instalację
4

Clip Studio Paint

  • Windows 8.1 i nowszy, OSX 10.14 i nowszy
  • Procesor z obsługą SSE2, dla mac procesor z serii M
  • RAM 2 Gb lub więcej
  • Karta graficzna z obsługująca GPU
  • 3 GB wolnego miejsca na dysku na instalację

Ile kosztuje dobry komputer dla projektanta – architekta | architekta wnętrz | architekta krajobrazu?

A więc jaki jest Twój budżet? Jeśli chodzi o ceny komputerów to ograniczeniem jest kosmos.

Wybierając komputer stacjonarny warto skorzystać z firm zajmujących się kompletowaniem sprzętu pod dedykowane zamówienie. Masz wtedy pewność, że otrzymasz komputer dla architekta skrojony na miarę twojego budżetu oraz potrzeb.

Laptop dla architekta – Podane poniżej propozycje spełniają minimalne kryteria wskazanych w artykule programów. Nie są to modele przetestowane prze zemnie osobiście i stanowią jedynie punkt wyjścia dla ciebie w procesie poszukiwania własnego wymarzonego sprzętu do projektowania.

Mały budżet – do 4 tysięcy złotych

Są to sprzęty spełniające minimalna wymagania programów do projektowania.

Przykłady:

HP Pavilion Gaming i5

HP Pavilion Gaming i5-11300H/16GB/512/Win11 GTX1650

Lenovo IdeaPad Gaming 3

Lenovo IdeaPad Gaming 3 i5/16/512/Win11 GTX1650

ASUS TUF Gaming F15

ASUS TUF Gaming F15 i5-10300H/8GB/512/Win11 GTX1650

Średni budżet – od 4 do 8 tysięcy złotych

W przykładach podane są komputery, które spełniają zalecane parametry pod programy do projektowania i obsługi grafiki.

Przykłady:

Lenovo Legion 5

Lenovo Legion 5-15 i5/16GB/1TB/Win10X RTX3050Ti

HP Pavilion Gaming 17

HP Pavilion Gaming 17 i5-11300H/16GB/960/W10x RTX3050

Dell G15 5520 i7

Dell G15 5520 i7-12700H/16GB/512/Win11 RTX3050Ti

Duży budżet – powyżej 8 tysięcy złotych

Są to modele o parametrach lepszych niż zalecane przez producentów oprogramowania do projektowania, grafiki oraz wizualizacji 3d.

Przykłady:

Dell XPS 15

Dell XPS 15 9520 i7-12700H/16GB/1TB/Win11 RTX3050Ti

ASUS ROG Flow Z13

ASUS ROG Flow Z13 i7-12700H/16GB/512/W11 RTX3050

Daj znać czy artykuł zaspokoił twoją wiedzę i pozwolił na świadomy wybór sprzętu do projektowania. Zostaw komentarz i podziel się artykułem na mediach społecznościowych.

 

0 0 votes
Totalna eksplozja smaku

Podoba Ci się ten wpis? Nie czekaj udostępnij dalej.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all Komentarzs