zielona ściana na Urzędzie Miasta Wrocławia
wejście z zieloną ścianą do Urzędu z Biurem Rozwoju Wrocławia

Urząd Miasta Wrocławia z pierwszym w Polsce wertykalnym ogrodem na obiekcie użyteczności publicznej.

Modernizacja budynku przy ulicy Świdnickiej stanowi przykład wykorzystania nowych technologii w celu wprowadzenia zieleni w miejscach trudnych do zagospodarowania. Zmiana wejścia dla interesantów pozwoliła na utworzenie zielonego patio od strony wewnętrznego dziedzińca. W budynku urzędu przy ul. Świdnickiej 53 mieści się między innymi Biuro Rozwoju Wrocławia. Wspomniane biuro przyczyniło się w kolejnych latach do powstania uchwały dotyczącej „Zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia”. Uchwała wskazana przez Urząd Miasta Wrocławia zakłada propozycje ulg w podatku od nieruchomości dla tych, którzy zdecydują się utworzyć na swoim budynku ogólnodostępny zielony dach lub ogród wertykalny na ścianach budynku.

Lokalizacja: Wrocław ul. Świdnicka (wejście od ul. Piłsudskiego lub ul. Wojciecha Bogusławskiego)

Rok realizacji: 2014

Powierzchnia: 100 m2

Dostępność: ogólnodostępna

Technologia roślinnej ściany: Greenarte Sp. z o.o.

Montaż zielonej ściany: Greenarte Sp. z o.o.

panorama wertykalnego ogrodu na Urzędzie Miasta Wrocławia

Wyzwania projektowe przy tworzeniu wertykalnego ogrodu

Utworzenie pionowego ogrodu stanowiło w wskazanej lokalizacji wyzwanie projektowe. Powojenne ceglane mury nie pozwalały na dołożenie dodatkowego obciążenia. Z tego względu zdecydowano się na utworzenie podkonstrukcji stalowej, na której umieszczono panele roślinne. Ze względu na istniejące wejścia do restauracji od strony dziedzińca zieloną ścianę podzielono na moduły. Pomiędzy zielenią zastosowano perforowaną blachę z kornetu, w której ukryto także przejścia. Zastosowanie wertykalnego ogrodu oraz rdzawej blachy nadało miejscu nowego nowoczesnego charakteru. Urząd Miasta Wrocławia stał się przykładem zielonej wizytówki miasta.

urząd miasta Wrocławia z zieloną ścianą
wertykalny ogród na urzędzie miasta wrocławia

Jakie gatunki roślin warto stosować na zielonej ścianie przy znacznym zacienieniu

Ze względu na istniejące piwnice pod dziedzińcem nie było możliwości zastosowania klasycznej zieleni z uwzględnieniem drzew i krzewów. Wertykalne ogrody idealnie sprawdzają się właśnie w takich miejscach. Na powierzchni 100 m2 zielonej ściany posadzono ponad 6400 roślin. Ze względu na znaczne zacienienie zastosowano tutaj takie gatunki jak : Pachysandra terminalis ‘Green carpet', Geranium macrorrhizum oraz Vinca minor. Roślinna ściana nawadniania jest przy zastosowaniu automatycznego systemu, który dozuje odpowiednią ilość wody do każdego panelu. Zastosowany dozownik nawozu zapewnia możliwość podawania wody z niezbędnymi dla rozwoju roślin mikroelementami. Urząd Miasta Wrocławia z wertykalnym ogrodem został wyróżniony przez wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich – DOFA 2015 w kategorii przyjazna przestrzeń publiczna [Link DOFA 2015].

urząd miasta Wrocławia z cortenem
urząd miasta Wrocławia ze stolikami