katowice rynek 8
katowice rynek 2

Rynek w Katowicach – pierwsze miasto z nowoczesną wertykalną zielenią w centrum miasta

Rynek w Katowicach stanowił wyzwanie pod kątem założenia urbanistycznego i utworzenia przyjaznej przestrzeni, która połączy wiele funkcji. Jednym z trudnych punktów projektowych było wkomponowanie ciągów trakcji tramwajowych z deptakiem. Pierwotne stoiska kwiatowe na placu znajdowały się w centralnej części placu, przez który przejeżdżał tramwaj [Rynek w Katowicach przed budową]. Obecnie Plac Kwiatowy został poszerzony i na dobre wpisał się w miejsce spotkań gdzie od rana czas spędzają tu młodzi, starsi, matki z dziećmi.

katowice rynek 3
katowice rynek 4

Wspomniane pawilony zostały pokryte od strony ulicy wertykalnymi ogrodami, wprowadzając ponad 16000 sztuk roślin różnych gatunków. Sama realizacja stanowiła wyzwanie pod katem logistycznym – tuż przy roślinnych ścianach przebiegają trakcje tramwajowe. Dzięki połączeniu nowoczesnej technologii z projektowanymi pawilonami uzyskano bogatą zieleń zamiast betonowych ścian, widocznych z każdego punktu w centrum miasta. Także pasażerowie podróżujący tramwajami mijają piękną zieleń tuż za oknami. Projekt wertykalnych ogrodów na tak dużą skalę w centrum miasta jest także pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Rynek w Katowicach został wyposażony także w liczne leżaki, plac zabaw oraz miejską siłownie.

katowice rynek 5

Ze względu na trudne warunki – bliskość trakcji tramwajowej oraz znaczne zapylenie – na zielonych ścianach zastosowane gatunki, które dobrze sprawdzają się takich lokalizacjach. Roślinami dominującymi są odmiany bodziszków, runianka japońska oraz funkie. Pierwotnie zastosowana żurawka ogrodowa została z czasem wymieniona na wspomniane wcześniej gatunki ze względu na znaczne występowanie opuchlaka truskawkowa – szkodnika, który atakował sadzonki roślin.

katowice rynek 6
katowice rynek 7
katowice rynek 1

Lokalizacja: Województwo śląskie

Powierzchnia: 250 m2

Zakres projektowy: dobór roślin, konstrukcja, system nawadniania

Firma projektowo-wykonawcza: Greenarte Sp. z o.o.

Rok realizacji: 2014