Zielona ściana na Concordia Design

Concordia design – Najlepszy biurowiec świata roku 2021

W roku 2021 Concordia Design otrzymała pierwsze miejsce w kategorii „biura” w plebiscycie Building of the Year ogłoszonym przez portal ArchDaily.

Koncepcję architektoniczną budynku przygotowało jedno z najsłynniejszych holenderkich biur projektowych MVRDV. Prace nad projektem wykonawczym były prowadzone w korporacji z wrocławskim biurem architektonicznym Q2Studio. Czteropiętrowa kamienica na Ostrowie Tumskim z XIX wieku została odrestaurowana z historycznymi elementami na fasadzie w połączeniu z nowoczesną bryła z przeszkleniami od strony Wyspy Słodowej. Concordia Design posiada także kilkadziesiąt biur oraz cała infrastrukturę coworkingiwą [Link do strony Concordia Design]

Mix roślin na zielonej ścianie Wyspa Słodowa

Lokalizacja: Wrocław, wyspa Słodowa 7

Dostępność: obiekt ogólnodostępny – taras widokowy

Powierzchnia: 360 m2

Zakres projektowy: konsultacja konstrukcji z konstruktorem, system nawadniania, panele roślinne, dobór roślin (zastosowano 29 gatunków bylin, traw, krzewów)

Technologia roślinnej ściany: Greenarte Sp. z o.o.

Montaż zielonej ściany: Greenarte Sp. z o.o.

Rok realizacji: 2019

Inwestor: Spółka Pro Design Sp. z o.o., właściciel Concordii Design w Poznaniu – pierwszego prywatnego centrum designu w Polsce

Koncepcja architektoniczna: MVRDV

Projekt wykonawczy: Q2Studio

Generalny Wykonawca: konsorcjum Demiurg i Wegner

360 m2

23000 roślin

29 gatunków

Concordia Design z zieloną ścianą na dachu
Mix roślin na zielonej ścianie
Zielona ściana na dachu kamienica Wyspa Słodowa

Concordia design – JEDYNY W POLSCE WERTYKALNY OGRÓD NA DACHU

Na piątym piętrze budynku wykonano otwarty taras oparty na pergoli z konstrukcji stalowej i oszkloną balustradą. W części centralnej znajduje się jeden z największych wertykalnych ogrodów w Polsce o powierzchni 360 m2, zaprojektowany przy współpracy z firmą Greenarte z Wrocławia. W kompozycji roślinnej zaproponowano 29 gatunków roślin. Ponad połowa zielonej ściany stanowią rośliny zimozielone takie jak Bergenia corfifolia, Pachysandra terminalis, Na pionowym ogrodzie można także spotkać różne odmiany funkii, paproci, szałwii. Uważne oko może zauważyć także kosodrzewinę, rododendron oraz hortensję bukietowa. Jest to także jedyna w Polsce zielona ściana znajdująca się na dachu budynku, który jest obiektem ogólnodostępnym i będący podniebnym ogrodem w centrum miasta.

Concordia Design to także bar Słodowa znajdujący się na dachu, w którym można napić się kawy i spędzić czas na świeżym powietrzu.  Przy podniebnej zielonej ścianie można także uczestniczyć w pokazach filmowych, koncertach.

Widok z ulicy na zieloną ścianę Concordia Design
Widok na wschodnią zieloną ścianę
Szałwia, funkie, bergenia, geranium na zielonej ścianie