Tasty START to kolekcja zawierająca wyselekcjonowane bloki roślin CAD i PNG z paczki TastyCAD+. Dzięki szczegółowym samouczkom będziesz mógł zacząćw pełni wykorzystywać możliwość programów CAD w procesie projektowania ogrodów.
Paczka STARTOWA powstała z myślą o osobach testujących i poszukujących odpowiedniego oprogramowania do projektowania. Może jeszcze nie zdecydowałeś się na projektowanie w programie CAD i chcesz sprawdzić możliwości jakie daje np. AutoCAD, ZwCAD lub GstarCAD.
Rysowanie w skali pojedynczych roślin w formie okręgu a następnie zliczanie każdego gatunku z osobna wiąże się z żmudną i czasochłonną pracą. Jest to etap pozbawiony twórczego myślenia i najczęściej nielubianą częścią w procesie projektowania. Także jednorazowe wykonywanie kolorowego podkładu w technikach tradycyjnych oraz cyfrowych wiąże się z wygospodarowaniem niejednokrotnie kilkunastu godzin w procesie projektowania.
Następnie wprowadzenie zmian przez klienta po przedstawieniu koncepcji wpływa na ponowne wykonywane od nowa kompozycji, zliczania roślin i kolorowania podkładu.
Wykorzystanie gotowych bloków świetnie sprawdza się w szybkim i efektownym wykonaniu koncepcji oraz projektu terenów zieleni (ogrodów, skwerów, bulwarów, parków, zieleńców). Wprowadzanie poprawek na kolejnych etapach projektu jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne. Dodatkowo dzięki zastosowaniu atrybutów zliczanie użytych roślin to kwestia sekund a nie godzin.
Lista gatunków bloków w STARTOWEJ paczce
Pełna lista roślin gotowych bloków CAD i PNG znajduje się między innymi w plikach PDF z opisem zestawu TastyCAD+ oraz TastyBotanic w zakupionym pakiecie.
Bloki PNG (znaki wodne dodane tylko na stronie)
Bloki CAD (znaki wodne dodane tylko na stronie)
Wybrane gatunki roślin zostały opracowane na podstawie ankiet przeprowadzonych na grupach społecznościowych. Są to gatunki, które najczęściej stosowane są przez architektów krajobrazu w projektach terenów zieleni, a szczególnie projektach ogrodów. Wyniki ankiet możesz obejrzeć na moim blogu pod tym linkiem. Wszystkie bloki roślin dwg wchodzące w skład tego pakietu zostały przygotowane na podstawie moich doświadczeń w pracy z programami CAD. Za nadzór merytoryczny przy opracowaniu pakietu bloków pragnę podziękować dr Elżbiecie Szopińskiej (dendrolog, architekt krajobrazu) z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Forma bloku została dobrana do każdego gatunku indywidualnie – oddając charakter danej rośliny. Wersje kolorowe są wykonane w formie akwareli i markerów.
Pliki wchodzące w skład pakietu mają format .dwg. Bloki mają wymiar 1×1 dzięki czemu łatwo jest je dostosować do każdej skali rysunku. Tworząc bloki roślin dwg postarałem się aby były możliwe do wykorzystania w każdym dostępnym programie typu CAD (np. AutoCAD, ZWCad, GstarCAD).
Kolorowe bloki wchodzące w skład pakietu mają format .PNG. Tworząc bloki roślin postarałem się aby były możliwe do wykorzystania w każdym dostępnym programie do obróbki grafiki 2d.
ZAWARTOŚĆ FOLDERÓW W STARTOWEJ PACZCE GOTOWYCH BLOKÓW
BLOKI ROŚLIN
CAD_COLOR/plant_blocks – 20 bloków roślin zapisane do plików .DWG
Kolorowe bloki z nazwami – 20 bloków roślin 10×10 cm z nazwami łacińskimi roślin w nazwie pliku
SAMOUCZEK ORAZ WSKAZÓWKI CAD
Z pakietem gotowych bloków roślin możesz zacząć tworzyć niesamowite projekty ogrodów. Masz teraz dostęp do elastycznego narzędzia, które pozwoli Ci oszczędzić mnóstwo czasu i skupić się na swoich pomysłach.
Samouczek to ponad 130 stron soczystej wiedzy – jak korzystać z bloków w programach AutoCAD, ZWCad oraz GStarCAD.
Aby ułatwić Ci korzystanie z bloków w programach CAD stworzyłem przewodnik, w którym zawarte są między innymi informacje:
- Zawartość folderów z blokami roślin
- Wczytanie bloków do programów AutoCAD, ZWCad i GStarCAD
- Skala bloków
- Opis 3 technik pracy z blokami w programach CAD
- Modyfikowanie i tworzenie własnych bloków
- Praca na warstwach
- Szybkie kopiowanie bloków
- Automatyczne zliczanie bloków i eksport w formie tabeli
- Wczytanie i wykorzystanie gotowych bibliotek w programach: AutoCAD, ZWCad i GStarCAD
- Generowanie plików pdf
- Przydatne komendy w pracy nad projektem w programach CAD
Zachęcam do śledzenia przewodnika oraz katalogu pakietu w trakcie początkowej pracy w wybranym oprogramowaniu. Baw się dobrze i zacznij projektować wraz Tasty Designer.
PRZYKŁAD BLOKU
Pliki wchodzące w skład pakietu mają format .dwg. Bloki mają wymiar 1×1 dzięki czemu łatwo jest je dostosować do każdej skali rysunku. Po umieszczeniu bloku w projekcie mamy do dyspozycji warstwy zawierające się w danym bloku.
A – blok umieszczony z biblioteki na warstwie LS-PLANT-VEGE-BIGP. Domyślnie jedynie warstwa zawierająca wizerunek bloku jest widoczna (LT-PLNT-BIGP).
B– po włączeniu warstwy atrybutów (LT-PLNT-ATTR) widoczne są zapisane w bloku dodatkowe informacje
C– po włączeniu warstwy koła i środka (LT-PLNT-CIRC i LT-PLNT-BIGP-TRNK) widoczny będzie prosty symbol rośliny
D– po włączeniu jedynie warstwy LT-PLNT-BIGP-COLR uzyskamy widok kolorowego bloku z odnośnika pliku .PNG (bloki z paczki TastyBotanic)
E– podczas wstawiania rysunku zostanie wyświetlona informacja z wypełnionymi polami atrybutów
F– po zaznaczeniu bloku możemy odczytać oraz zmienić atrybuty osadzonego bloku
ATRYBUTY
Każdy z bloków posiada zdefiniowane domyślne wartości atrybutów – między innymi przypisaną nazwę polską i łacińską gatunku. Atrybuty mogą być także modyfikowane aby dostosować blok do własnych potrzeb.
NAME_LATIN – nazwa łacińska rośliny
NAME_COMMON – nazwa polska rośliny
PLANT_CODE – kod rośliny / nazwa porządkowa
PLANT_COST – cena rośliny (pole domyślnie puste)
GENUS – rodzina rośliny
PLANT_TYPE – rodzaj rośliny (drzewo liściaste, drzewo iglaste, krzew liściasty, krzew iglasty, krzewinka, bylina, trawa, bambus, pnącze)
CLIMBER – oznaczenie czy roślina jest pnączem (tak/nie)
WIDTH – proponowana szerokość symbolu projektowanej rośliny (w bibliotekach szerokość jest automatycznie przypisana do skali i roślina wstawiana jest w proponowanej szerokości)
ATRYBUTY POZWALAJĄ NA SZYBKIE GENEROWANIE ZESTAWU UŻYTYCH ROŚLIN W PROJEKCIE DO EXCELA Z UWZGLĘDNIENIEM ILOŚCI ORAZ POLSKIEJ I ŁACIŃSKIEJ NAZWY GATUNKU
PRZYKŁAD PROJEKTU
Zastosowanie bloków pozwala na szybkie powielanie projektowanych roślin. Każdy blok może być dostosowany do charakteru ogrodu – uwzględniając średnicę gatunków. Samouczek dostępny w pakiecie pozwala na szybkie zapoznanie się z efektywnymi technikami korzystania z bloków w systemie CAD.
PRZYKŁAD WYGENEROWANEJ AUTOMATYCZNIE TABELI ROŚLIN Z PROJEKTU
Jedną z najbardziej przydatnych funkcji podczas projektowania przy pomocy bloków jest możliwość automatycznego zliczania bloków w fragmencie lub całym projekcie. Tabelę możemy docelowo zapisać do formatu np. xls i otworzyć w programie czytającym skoroszyty (np. Excel). Dzięki zastosowaniu atrybutów w tabeli będziemy mieli informacje takie jak: ilość, nazwa polska i łacińska rośliny.Wygenerowaną tabele możemy w łatwy sposób modyfikować i dostosować do własnych potrzeb.
SAMOUCZEK ORAZ WSKAZÓWKI KOLOROWE BLOKI
Z pakietem kolorowych bloków dołączonym do paczki możesz zacząć tworzyć niesamowite kolorowe rzuty ogrodów. Masz teraz dostęp do elastycznego narzędzia, które pozwoli Ci oszczędzić mnóstwo czasu i skupić się na swoich pomysłach.
Samouczek to ponad 36 stron soczystej wiedzy – jak korzystać z kolorowych bloków w programach Photoshop, Krita i Affinity Photo.
Aby ułatwić Ci korzystanie z bloków w programach graficznych stworzyłem przewodnik, w którym zawarte są między innymi informacje:
- Zawartość folderów z blokami roślin
- Wczytanie bloków do programów Krita, Affinity Photo oraz Photoshop
- Opis 2 technik pracy z blokami w programach graficznych
- Praca na warstwach
- Szybkie kopiowanie bloków
- Wykorzystanie masek dla roślin
- Tworzenie żywopłotów
- Wczytanie i wykorzystanie gotowych bibliotek w programach: Affinity Photo oraz Photoshop
Zachęcam do śledzenia przewodnika oraz katalogu pakietu w trakcie początkowej pracy w wybranym oprogramowaniu.
ROZMIAR BLOKÓW
Bloki roślin zostały przygotowane w formacie plików .png. Rozmiar każdego bloku wynosi 10×10 cm (1181 x 1181 px) i rozdzielczości 300 DPI. Rozmiar bloków dobrałem pod katem optymalnej pracy podczas tworzenia kolorowego podkładu projektu zieleni.
PRZEZROCZYSTOŚĆ I CIENIE
Bloki roślin zostały przygotowane w formacie plików .PNG. Zastosowanie wskazanego formatu pozwala na zachowanie przezroczystości na każdym bloku. Dzięki temu w projekcie zieleni możesz łączyć ze sobą gatunki roślin tworząc przenikające się kompozycje. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie efektów na różnych warstwach jak np. rzucanie cieni.